Archive for the 'Материали за декупаж' Category

Обратен декупаж

 Искате да декорирате чиния, която да не е само с декоративна фукнция?! Нищо по-лесно от това!

Нужни са ви само:

-стъклена чиния;

-салфетка или хартия за декупаж;

-лак-лепило за порцелан и стъкло;

-бяла акрилна боя;

-мека, плоска четка със синтетичен косъм

  Изрежете мотивът(-ите), който ви е харесал и който ще бъде украсата на вашата чиния. Ако ползвате салфетка, отделете най-горният пласт. Ако ползвате хартия за декупаж, не знам какво да правите, защото аз никога не съм работила с хартия, поради факта, че не ми харесва резултата. Обърнете чинията  с дупето нагоре. Залепете картинката  с лепилото и изчакайте да изсъхне. След изсъхването минете целия мотив с бяла акрилна боя  и изпечете, според указанията дадени на вашето лепило.

Просто и бързо, нали?!

Вече можете да използвате вашата чиния по предназначение без да се притеснявате, че сте употребявали акрилни бои. Хранителните продукти нямат съприкосновение с боята или лепилото за декупаж.

Ето една чиния правена с обратен декупаж:

обратен декупаж

обратен декупаж

Декупаж върху различни повърхности

 Ако не е станало ясно от публикациите ми до сега, декупаж може да се прави върху всичко. Ама наистина, абсолютно всичко! Всяка повърхност обаче си има своите тънкости при работата. В тази публикация ще се опитам да обясня как се прави декупаж върху различните повърхности.

При всички повърхности се спазва правилото основата да е светъл цвят, най-добре бял.

Декупаж върху порцелан

Започвам с порцеланът, защото той е сякаш най-лесният за работа.

Ако порцеланът е с бял цвят (защото има и цветен) нещата са сравнително прости. Изрязвате желания мотив, налагате  го, докато решите къде ще е най-удачно да го залепите.  След това залепяте мотива с порцелан поч /медиум/ или лак-лепило за порцелан и стъкло и изпичате според указанията на производителя.

Ако не желаете да печете можете да минете две ръце със специализираното лепило и след изсъхването му  поне две ръце акрилен лак. Като всяко следващо лакиране е след изсъхването на предишното.

Декупаж върху стъкло

Стъклото става изключително ефектно когато се декорира с декупаж, но за съжаление изисква повече време, търпение и материали.

Като начало трябва да помислите как да направите основата бяла.

Единият вариант е да се боядиса с бяла акрилна боя целият стъклен предмет, например чаша, за да се боядиса обаче с акрилна боя,  стъклото трябва да се  обработи предварително с glass medium, който след изсъхването си  спомага за равномерното нанасяне на боята и предотвратява нейното „свличане.“

Когато сте постигнали светлата основа  ви остава да залепите избрания мотив. Работи се, както при декупаж върху порцелан, използва  се същото лепило и стъпките на работа са същите.

За съжаление обаче, този начин не винаги е най-добрият, защото може да искате да оставите и чисти участъци от стъклото, а да залепите салфетка само на някои места. Тогава начинът на работа е следният:

Изрязвате желаната картинка, например сърце. Отделяте един от белите пластове салфетка и го залепяте с лепилото на желаното от вас място. Изчаквате да изсъхне и минавате с бяла акрилна боя само белият слой, който сте залепили, а отстрани оставате стъклото чисто. След изсъхването й можете да залепите цветния слой от салфетката. Изпичате според указанията на производителя на лепилото, което сте ползвали.

Декупаж върху дърво

Тук правилото за светла основа важи в пълна сила, но ако дървото ви се стори подходящо можете да работите въху него без предварително да сте минали с бяла акрилна боя. В такъв случай обаче, цветовете няма да са наситени, а ще стоят бледи и някак ефирни. По-скоро като избелели. 

Освен това, при дървото трябва да се внимава да няма  дупки и неравности, които значително затрудняват работата. Не че не може да се работи и върху неравностите, но е по-трудно, тъй като значително  улесняват разкъсването на салфетката.

Ако желаете да изравните дупките, може да използвате релефна паста или кит за дърво, а дори и акрилен пълнител или санитарен силикон. След запълването на дупките изчаквате материала, който сте ползвали да изсъхне и внимателно минавате със ситна  шкурка цялата повърхност. Избърсвате с влажен парцал.

След което основата ви е готова да започнете работа.

Реда на работа е ясен. Боядисвате в бяло, лепите салфетката, изглаждате гънките, изчаквате да изсъхне и лакирате поне два пъти. Особеното тук е, че се работи с арт поч или универсален медиум. Той не се пече.

Декупаж върху метал  и ПВЦ  (или пластмаса)

И метала,  и пластмасата трябва да бъдат предварително зашкурени, за да може да хване боя върху тях. Ако те от самото начало са бели, боядисването им се пропуска, а заедно с него и зашкуряването също.

Работи се с арт поч или при металът може да се работи с порцелан поч и да се изпече.

Накрая лакирате с акрилен лак.

Ако не желаете да шкурите, можете да облепите предмета с  няколко слоя  бинт , който се залепя с разредено лепило Ц 200. Повърхността в този случай обаче остава на дребни квадратчета от бинта.

Декупаж върху текстил

Използва се специлано лепило предназначено за декупаж върху текстил. След залепяето на картинката, следвайте указанията за работа  върху лепилото. Препоръчва се дрехи и тъкани, върху които има декупаж да се перат на ръка.

Декупаж въху свещ

И за работа върху свещи има специално лепило, но досега в България не съм виждала да се продава. Особеното при него е, че позволява на картинката да се „разтвори“ по някакъв начин и свещта да гори равномерно и заедно с картинката.

За декупаж върху свещ   може да се използва и унивесалният медиум, или разтворено с малко вода лепило Ц 200. Ако свещта ще се ползва, можете да пропуснете лакирането. Ако се прави само за украса на интериора, лакирайте един път с акрилен лак за блясък. 

Има и още един начин за декупаж върху свещ, а именно с нагорещена лъжица.

Изпъкналата част на лъжица се нагорещява на огън и с нея се минава върху картинката, която е сложена на свещта. От топлото восъкът се размеква и картинката остава на свещта.

Имайте предвид че ако не сте използвали специално лепило,  картинката няма да изгори заедно със свещта, а ще остане като „стена“. Уф, не мога да го обясня като хората! 😳

Както и да е, във всеки случай не оставяйте декупажирана свещ да гори без надзор!!

Декупаж върху кожа  

Никога не съм правила декупаж върху кожа и не съм много запозната. Предполагам, че и за него си има специално лепило, но не мога да твърдя със сигурност. Ако някой от четящите тук знае нещо по въпроса ще се радвам да го сподели.

Специални лепила, използвани при декупажа-част II

Отдавна трябваше да напиша и втората част за лепилата и лаковете, обаче напоследък нещо нямам вдъхновение за декупаж и не ми се занимава с него. Все пак днес се мобилизирах, защото виждам, че има интерес към статиите за декупаж. И така.

До тук стана ясно, че декупажът се прави предимно със салфетки. Има обаче и случаи, когато наличните ви салфетки не ви устройват,  а някоя картинка срещната из нета би ви паснала идеално за постигането на целта. Какво се прави в такъв случай?

Принтирате си картинката, която желаете,  (в размерът, който ви е нужен) на обикновен лист. Тук изниква въпросът за това какъв трябва да е принтера. За цветен е ясно, ако искате картинката да има цветове, различни от черното и бялото.:lol: Обаче, лазерен или мастилено-струен?? Най-отговорно смея да твърдя, че няма значение, тъй като съм работила с картинки, разпечатани и на двата вида принтери.

След като картинката е принтирана идва момента със залепянето й на предмета. За целта ви е нужен трансферен медиум. Той бива два вида – за светла основа и за тъмна основа. 

трансферен медиум

трансферен медиум

Как се работи с него: Картинката се намазва от лицевата страна и се залепя на предмета. Обърнете внимание, че при това положение ще се получи огледален образ на изображението, което налага то да бъде обработено предварително с някаква програма, за да може като го залепите да изглежда както трябва. В случай, че това за вас няма значение може и да не обработвате картинката предварително, но ако на нея има надпис,  то той след залепянето ще се обърне огледално, ако не сте обработили изображението предварително.  (и  ще се чете трудно, ако изобщо се чете.)

След като сте  залепили картинката върху предмета, с мека, суха кърпа изкарайте внимателно въздуха, ако има такъв. Важно е, защото в случай, че остане въздух, при следващия етап на работа ще имате проблеми. Изкарали сте въздуха. Какво следва? Да чакате! (Да, знам, че чакането е трудна работа! Но можете да излезете да изпиете едно кафе или една бира.)  Минимум, ама наистина минимум 5-6 часа. Максимум 24. (при чакане 24 часа няма да минете само с една бира :mrgreen: ) Разбира се, че е по-добре да изчакате 24 часа. След което взимате влажна  и чиста гъба (става и такава за миене на чинии) и започвате да мокрите картинката внимателно. Когато я намокрите цялата, можете да започнете с върха на пръстите си (по-точно с възглавничките им) да белите горния слой хартия, докато се получи изображението отдолу. Продължавате да белите, докато махнете горния слой хартия от цялата картинка. Изчакайте да изсъхне  и преценете дали има нужда да се коригира на някои места с акрилни бои. Понякога се налага корекция на някои места, които са  обелени повече,  отколкото е нужно. Коригирайте ако се налага и изчакайте боята да изсъхне. Ако резултата ви харесва, можете да преминете към финалната фаза- лакирането с акрилен лак. Препоръчва се да е поне две ръце, като всяко следващо лакиране да е след изсъхването на предишното. Ако резултата все пак не ви харесва – измийте предмета (ако може да се мие) и започнете отначало.

С радост ще отговоря на въпросите ви, ако има нещо неясно!

Специални лепила, използвани при декупажа-част I

двуфазно  кракле стъпка дведвуфазно кракле стъпка едноеднофазно краклеТова е едно от специалните лепила, които се използват при декупажа. Използва се за постигане ефект на състаряване на предметите. Употребата му е лесна, а ефекта е бърз.

За да постигнете състарен ефект трябва да боядисате предмета в цвят, какъвто искате да са пукнатините, например бяло. След като изсъхне, нанасяте краклето в една посока със синтетична четка. Изчаквате краклето да изсъхне и отгоре нанасяте контрастния цвят, например червено. След като веднъж сте минали с боя, не трябва да повтаряте, за да не се „свлече“ краклето.  Ще се получи красива червена повърхност с бели пукнатини. Важно е да се знае, че колкото по-дебело сте нанесли краклето, толкова по-широки ще са пукнатините. Накрая се фиксира с акрилен лак.

 

Двуфазно кракле е друго специално средство,  използвано в декупажа. Нарича се двуфазно, защото се нанася в две фази. Може да се използва и преди  и след нанасянето на акрилна боя или салфетка.

Начин на употреба: Нанасяте стъпка едно и изчаквате да изсъхне. Отгоре нанасяте  стъпка две. Напукването се получава почти веднага. След изсъхването можете да боядисате в желан от вас цвят с акрилна боя.

Трикче: След изсъхването и боядисването, можете да втриете в пукнатините цвят по ваше желание, като разредите акрилна боя от избрания цвят с ленено масло. Разбъркайте добре и опитайте на  някое  мъничко, скатано местенце  да втриете боята с пръсти. Веднага след това избършете със салфетка. В пукнатините трябва да остане боя, без основния цвят да се промени. Фиксира се с акрилен лак.  Цялата публикация ‘Специални лепила, използвани при декупажа-част I’


Обърни внимание!(cc) craftsgifts

Creative Commons License.
OnePlusYou Quizzes and Widgets
Created by OnePlusYou

Категории

Колко хора без работа има в момента на сайта

web counter

Посетиха ме от …

free counters


My blog is worth $2,258.16.
How much is your blog worth?

май 2024
П В С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031